www.cskub.cz

ČSK Uherský Brod vs SK Hranice

Datum a čas konání: 27.4.2024 16:00

O klubu

Český sportovní klub Uherský Brod byl založen 6. ledna 1893. Je tak druhým nejstarším klubem v republice a prvním na Moravě. O jeho založení existuje oficiální dokument psaný švabachem (německy Schwabacher) - jedná se o tiskové pozdně bastardní gotické lomené písmo s velkou zdobností.

V lednu 1893 byl v Uherském Brodě založen německý sportovní klub E. V. Ung. Brod, který měl tři odbory – krasobruslení, šerm a turistiku. V letních měsících téhož roku několik nadšenců z řad studentů utvořilo kroužek kopané, která se stala zdrojem zábavy o prázdninách. Jako hřiště sloužilo trhoviště nad zámkem.

Prvními soupeři byly celky Luhačovic a Uherského Hradiště. Během roku byly sehrány dva až tři přátelské zápasy.

Po první světové válce určila městská rada jako hřiště místo Na Trávníkách. Kromě uherskobrodského ČSK vzniká také židovské mužstvo pod názvem Makabi. Později bylo hřiště znovu přeloženo na pozemek vedle tehdejší Briefovy továrny.  Na tomto hřišti hrávali Malina, Stojan, Procházka, Geba, bratři Žáčkové, Fiala, Jaroš, Bruner, Paleček a další. V dalších letech se uherskobrodská jedenáctka stěhuje do dvora cukrovaru U Májů a následně zpět na trhoviště. Ve městě vzniká další fotbalový klub pod názvem FK Meteor Uherský Brod, jehož fotbalisté hřiště obsazují. Po parcelaci získává ČSK pozemek u jatek na Vazové a tím končí putování za hřištěm. Na stadionu s řádnými rozměry jsou k dispozici dřevěné kabiny. ČSK zde pravidelně hostil Trenčín, Myjavu, Topoľčany, Uherské Hradiště, Holešov, Brno, Čadcu a Zlín.

Teprve v roce 1929 začala mistrovská soutěž v rámci Hameleho Hanácké župy fotbalové, kde ČSK Uherský Brod nastupoval v mistrovství III. třídy. Za soupeře mu byly  kluby SK Napajedla, Union Lověšice, Haná Měrovice, Moravan Prostějov, SK Kvítkovice, Union Kvasice, SK Vizovice, SK Slušovice a SK Želechovice.

Úspěchy v jednotlivých sezonách:

v roce 1932 tým postoupil do II. třídy a jako nováček soutěže si vedl náramně úspěšně.

v sezoně 1932/33 soutěž vyhrál a vybojoval pro město premiérově účast v I.B třídě. V rámci přípravy se klub utkal s ligovými Teplicemi (1:4) a Viktorií Žižkov (0:4).

v ročníku 1934/35 vybojovali fotbalisté Uherského Brodu postup mezi elitu HŽF do I.A třídy. V náročné soutěži startovaly kluby SK Hodolany, Viktorie Přerov, SK Slavoj Prostějov, SK Kojetín, SK Holešov, ČSS Olomouc, SK Litovel, Sparta Prostějov, Haná Tovačov a náš největší rival Slovácká Slávia Uherské Hradiště. V soutěži se klub udržel, odměnou mu byly přátelské zápasy s ligovými celky SK Židenice a SK Prostějov. V letní přestávce sehrál ČSK první mezinárodní zápas rakouským klubem Sturm Vídeň.

sezona 1937/38 byla pro ČSK do té doby nejúspěšnější. Broďané skončili v I.A třídě na 5. místě a navíc porazili mistra ČSR Makabi Prostějov na jeho hřišti 3:2.

v sezoně 1938/39 se hrálo mistrovství pouze jednokolově a tak se ČSK zaměřil na český pohár, v jehož čtvrtém kole dokázal vyřadit divizní Kroměříž, která do Uherského Brodu přijela také s několikanásobným reprezentantem Josefem Silným.Broďané vyhráli po prodloužení 4:3.

v následující sezoně 1939/40 bohužel ČSK sestoupil do I.B třídy, kde zůstal až do roku 1950.

po reorganizaci v sezoně 1950/51 se Broďané znovu ocitají v krajské I.A třídě.

v sezoně 1952/53 mění ČSK název na Sokol Zbrojovka Uherský Brod, následně pak na Sokol ZPS Uherský Brod a Spartak ZPS Uherský Brod.

v sezoně 1964/65 vlivem reorganizace ČSK sestupuje do I.B třídy. V rámci přípravy klub prohrál s Mostarem, účastníkem první jugoslávské ligy, vysoko 0:6.

v sezoně 1969/70 vyhrál ČSK pod vedením trenéra Karla Loveckého I.A třídu a poprvé v historii klubu postoupil do župního přeboru. Pro nováčka byla soutěž náročná a dlouho to vypadalo, že ji neudrží. V říjnu 1970 se však podařilo získat posilu z Meopty Přerov - Ladislava Beníčka, jenž se výraznou měrou podílel na udržení župního přeboru.

v ročníku 1971/72 se klubu podařil nevídaný kousek - vyhrál župní přebor a zajistil si postup do moravské divize!

v dalších letech začíná nejlepší éra uherskobrodského fotbalu. Pod vedením trenéra Ladislava Janského postupuje Uherský Brod do II. národní fotbalové ligy (třetí nejvyšší soutěž v republice).

v sezoně 1993/94 skončil klub druhý v moravskoslezské lize, přesto postoupil do rozšířené celostátní druhé ligy (druhá nejvyšší soutěž v republice). Tam však vydržel pouze jednu sezonu. V minulosti se klub pyšnil skvělými návštěvami, na stadion si našlo cestu i pět tisíc diváků.

Mezi slavné odchovance klubu patří: Josef Gabčík, Radek Zálešák, Jiří Studeník, Jan Matuštík, František Ondrůšek, Miroslav Ondrůšek, Dušan Tesařík, Lubomír Blaha, Bronislav Červenka, Martin Bača, David Machalík, Kryštof Obadal, Petr Meindlschmid, Jakub Rezek, Marie Wasner-Tlachová, Martina Dufková, Kristýna Psotková, Michaela Kučerová, Karolína Jílková.

Nejlepším střelcem v historii klubu je Josef Pavlíček, jenž během deseti sezon zaznamenal úctyhodných 144 gólů. Tento rekord jen velmi těžko v novodobé historii někdo překoná.

Do povědomí fanoušků vstoupil i útočník Rostislav Antl. Jeho gól zaznamenaný elegantní patičkou do sítě Kyjova mohli zhlédnout diváci v anketě O gól České televize. V silné konkurenci skončil třetí. Úspěšný střelec obdržel na památku z rukou populárního sportovního komentátora Jaromíra Bosáka porcelánovou kopačku, kterou si převzal před televizními kamerami při slavnostním vyhlášení v České Lípě.

TJ Tatran Bohunice

1. FC Baník Ostrava B 24 40:18 49