www.cskub.cz

Klub byl založen v roce 1893 a patří tak k nejstarším u nás

V lednu 1893 byl v Uherském Brodě založen německý sportovní klub E.V. Ung. Brod, který měl tři obory – krasobruslení, šerm a turistiku. V letních měsících téhož roku několik nadšenců z řad studentů utvořilo kroužek kopané, která se stala zdrojem zábavy o prázdninách. Jako hřiště sloužilo trhoviště nad zámkem.

Prvními soupeři byly celky Luhačovic a Uherského Hradiště. Během roku byly sehrány dva až tři přátelské zápasy.

Po první světové válce určila městská rada jako hřiště místo Na Trávníkách. Kromě brodského ČSK vzniká také židovské mužstvo pod názvem Makabi. Později bylo hřiště znovu přeloženo na pozemek vedle tehdejší Briefovy továrny.  Na tomto hřišti hrávali Malina, Stojan, Procházka, Geba, bratři Žáčkové, Fiala, Jaroš, Bruner, Paleček a další. V dalších letech se brodská jedenáctka stěhuje do dvora cukrovaru U Májů a následně zpět na trhoviště. Ve městě vzniká další fotbalový klub pod názvem FK Meteor Uh. Brod, jehož fotbalisté hřiště obsazují. Po parcelaci získává ČSK pozemek u jatek na Vazové a tím končí putování za hřištěm. Na stadionu s řádnými rozměry jsou k dispozici dřevěné kabiny. ČSK zde pravidelně hostil Trenčín, Myjavu, Topolčany, Uh.Hradiště, Holešov, Brno, Čadcu a Zlín.

Teprve v roce 1929 začala mistrovská soutěž v rámci Hameleho Hanácké župy fotbalové, kde ČSK Uherský Brod nastupoval v mistrovství III. třídy. Za soupeře mu byly  kluby SK Napajedla, Union Lověšice, Haná Medovice, Moravan Prostějov, SK Vítkovice, Union Kvasice, SK Vizovice, SK Slušovice a SK Želechovice.

Úspěchy v jednotlivých sezónách:

v roce 1932 tým postoupil do II. třídy a jako nováček soutěže si vedl nadměrně úspěšně.

v sezóně 1932/33 soutěž vyhrál a vybojoval pro město premiérově účast v I.B třídě. V rámci přípravy se klub utkal s ligovými Teplicemi (1:4) a Viktorií Žižkov (0:4).

v ročníku 1934/35 vybojovali fotbalisté Uh. Brodu postup mezi elitu HŽF do I. A třídy. V náročné soutěži startovaly kluby SK Hodolany, Vik.Přerov, SK Slavoj Prostějov, SK Kojetín, SK Holešov, ČSS Olomouc, SK Litovel, Sparta Prostějov, Haná Tovačov  a náš největší rival Slovácká Slávia Uh. Hradiště. V soutěži se klub udržel, odměnou mu byly přátelské zápasy s ligovými celky SK Židenice a SK Prostějov. V letní přestávce sehrál ČSK první mezinárodní zápas rakouským klubem Sturm Vídeň.

sezóna 1937/38 byla pro ČSK do té doby nejúspěšnější. Broďané skončili v I.A třídě na 5. místě a navíc porazili mistra ČSR Makabi Prostějova jeho hřišti 3:2.

v sezóně 1938/39 se hrálo mistrovství pouze jednokolově a tak se ČSK zaměřil na český pohár, v jehož čtvrtém kole dokázal vyřadit divizní Kroměříž, která do Uherského Brodu přijela také s několikanásobným reprezentantem Josefem Silným.Broďané vyhráli po  prodloužení 4:3.

v následující sezóně 1939/40 bohužel ČSK sestoupil do I.B třídy, kde zůstal až do roku 1950.

po reorganizaci v sezóně 1950/51 se Broďané  znovu ocitají v krajské I.A. třídě.

v sezóně 1952/53 mění ČSK název na Sokol Zbrojovka Uh. Brod, následně pak na Sokol ZPS Uh.Brod a Spartak ZPS Uh. Brod.

v sezóně 1964/65 vlivem reorganizace, ČSK sestupuje do I. třídy. V rámci přípravy klub prohrál s Mostarem, účastníkem první jugoslávské ligy, vysoko 0:6.

v sezóně 1969/70 vyhrál ČSK pod vedením trenéra Karla Loveckého 1.A třídu a poprvé v historii postoupil do župního přeboru. Pro nováčka byla soutěž náročná a dlouho to vypadalo, že ji neudrží.

říjnu 1970 se však podařilo získat posilu z Mekoty Přerov – Ladislava Beníčka, jenž se výraznou měrou podílel na udržení župního přeboru.

v ročníku 1971/72 se klubu podařil nevídaný kousek - vyhrál župní přebor a zajistil si postup do moravské divize.

v dalších letech začíná nejlepší éra brodského fotbalu. Pod vedením trenéra Ladislava Jánského postupuje Uherský Brod do II. ligy.

v sezóně 1993/94 skončil klub druhý v moravskoslezské lize, přesto postoupil do rozšířené celostátní druhé ligy. Tam však vydržel pouze jednu sezónu. V minulosti se klub pyšnil skvělými návštěvami, na stadion si našlo cestu i pět tisíc diváků.

Mezi slavné odchovance klubu patří: Josef Gabčík, Radek Zálešák, Jiří Studeník, František Ondrůšek, Miroslav Ondrůšek, Dušan Tesařík,Lubomír Blaha, Bronislav Červenka a Martin Bača.

Nejlepším střelcem v historii klubu je Josef Pavlíček, jenž během deseti sezon zaznamenal úctyhodných 144 gólů.

Do povědomí fanoušků vstoupil i útočník Rostislav Antl. Jeho gól zaznamenaný elegantní patičkou do sítě Kyjova mohli zhlédnout diváci v anketě O gól České televize. V silné konkurenci skončil třetí. Úspěšný střelec obdržel na památku z rukou populárního sportovního komentátora Jaromíra Bosáka porcelánovou kopačku, kterou si převzal před televizními kamerami při slavnostním vyhlášení v České Lípě.

1. 1. SK Prostějov 30 79:33 70
2. FC Velké Meziříčí 30 75:49 60